Úvod Barbie Panenky Ruční práce Zahrada Focení Odkazy


Frivolitky
Decoupage
Pedig
Šperky
Ostatní tvoření
 


Základy frivolitkování na jehle = needle tattingPro správnou volbu síly materiálu a jehly využijte přehled,který jsem získala ze zahraničních materiálů   Příze a jehla - zde klikněte

Frivolitkový uzel:

Stejně jako u frivolitkování s člunky je frivolitkový uzel tvořen dvěma polouzlíky. Niť z klubka navlečeme do jehly a necháme si volný konec podle velikosti práce asi 50 cm. Jehlu uchopíme palcem, ukazovákem a prostředníkem pravé ruky a součastně těmito prsty přichytíme k jehle niť vedoucí od očka jehly. Pro větší náhled klikněte na fotku.

Niť z klubka uchopíme mezi palec a prostředníček levé ruky a zepředu nahodíme niť vedoucí od místa uchopu k jehle v pravé ruce okolo ukazováku pravé ruky (obdobně jako u pletení jen víckrát neobtáčíme). Jehlou v pravé ruce podebereme zepředu niť jdoucí kolem ukazováku levé ruky a zachytíme a nahodíme na jehlou zadní vláknou jdoucí kolem ukazováku a vznikne nám první polouzlík (obr.1).

U druhé poloviny uzlíku namotáme niť jdoucí z klubka opačně - směrem zezadu dopředu kolem ukazováku, zadní vlákno podebereme jehlou a přední vlákno zachytíme a nahodíme na jehlu (obr.2). Přízi utáhneme a vytvořením druhého polouzlíku nám vznikl celý základní frivolitkový uzlík (obr.3).

Pikotka:

Pro vznik pikotky necháváme mezi uzlíky asi 5-10 mm volné nitě podle požadované velikosti pikotky (obr.4-5), které se nám vytvoří po přisunutí jednotlivých uzlíků k sobě (obr.6).


Slzička:

Na jehlu navážeme skupinu uzlíků, poté jimi jehlu protáhneme, ale pozor - musíme jehlu provléknout obloučkem příze, který se nám tvoří při protahováním jehly mezi začátkem uzlíků a nití z jehly (obr.7-8). Pak práci utáhneme a slzičku zajistíme obyčejným uzlíkem příze z klubka a konce s jehlou. Toto je velmi důležité - u práce na jehle musí být každá jednotlivá slzička i oblouček zakončena obyč uzlíkem, aby nedocházelo k deformaci hotové skupinky při další práci (obr.9).

Oblouček:

Oblouček tvoří opět skupinka frivolitkových uzlíků na jehle, jen při protahování jehly jehlu neprovlékneme počátečním obloučkem jako u slzičky a jen jehlu protáhneme uzlíky, skupinku frivolitkových uzlíků utáhneme a opět zajistíme obyčejným uzlem (obr.10-11).  webmaster: marta-b   aktualizace 2008: Snake © handwork2@seznam.cz 2007